Sportivii pregătiți de Eduard Simineanu au obținut rezultate excelente la prima competiție oficială a anului
Halterofilii de la CSO Ovidiu au început anul cu o evoluția excelentă la prima fază a Cupei României, desfășurată la finalul săptămânii trecute, la Bascov. Elevii antrenorului Eduard Simineanu au făcut un concurs foarte bun în calificările competiției, atât la categoria sub 20 de ani, cât și la juniori 3, revenind acasă cu două trofee și cu alte patru clasări pe podium.
Participant anul trecut la Campionatele Europene de juniori 1, Ionuț Tucă și-a demonstrat din nou valoarea, impunându-se clar la categoria 102 kilograme, după ce a încheiat în frunte la ambele stiluri. Astfel, sportivul de la CSO Ovidiu a câștigat trofeul și a debutat în forță în noul an.
Aproape să-și adjudece cupa au fost și cele două surori Țurcanu, care s-au clasat pe locul secund la categoriile lor. Gabriela, în vârstă de 19 ani, a fost a doua la +87 kilograme, în timp ce Ioana, în vârstă de 17 ani, a încheiat pe aceeași poziție la 81 de kilograme. “Ionuț a făcut un concurs foarte bun, atingând din nou nivelul la care trebuie să fie. Gabriela și Ioana au fost și ele aproape de cupe, doar câteva kilograme despărțindu-le de primul loc”, a spus antrenorul Eduard Simineanu.
La juniori 3, cel mai bun rezultat a fost înregistrat Nicoleta Dulce, care a câștigat întrecerea la categoria 36 kilograme și a primit trofeul din partea organizatorilor. La categoria 40 kilograme, George Tingan a încheiat pe locul secund, în timp ce Andreea Lemnaru a urcat pe ultima treaptă a podiumului la categoria 28 kilograme. Aflat la al doilea concurs al său, Rareș Amariei a încheiat în Top 10 la categoria +55 kilograme.
“A fost un concurs foarte reușit pentru noi, ținând cont că au participat peste 200 de sportivi de la cele mai bune cluburi din țară. Ne-am înplinit obiectivul, de a câștiga câte un trofeu la juniorii mari și la juniorii 3. Le mulțumesc autorităților locale, Primăriei Ovidiu, pentru sprijinul acordat, Clinicii OCH Ovidiu, care ne ajută cu parte de recuperare, refacere și medicație, și echipei Sălii de Sport din Ovidiu, unde ne pregătim în condiții foarte bune”, a declarat antrenorul Eduard Simineanu.










