duminică, iunie 14, 2026
spot_img
AcasăSporturiHandbaliștii de la CS Medgidia au câștigat categoric la Galați

Handbaliștii de la CS Medgidia au câștigat categoric la Galați

Echipa pregătită de Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga a urcat pe locul secund în clasamentul Seriei B a Diviziei A

Handbaliștii de la CS Medgidia au obținut o victorie clară în deplasare, după ce bifase două egaluri consecutive. Echipa pregătită de Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga a învins pe CSU Galați, în etapa a 11-a a Serie B din Divizia A, cu 37-27. În urma acestui rezultat, formația din Medgidia a revenit pe locul secund în clasament și continuă lupta pentru promovarea în Liga Națională.

Oaspeții au condus încă din start, s-au distanțat pe parcursul primei reprize, 14-9, dar au intrat la vestiare cu un avans de doar 3 goluri la pauză, 17-14. În repriza secundă, CS Medgidia s-a dezlănțuit, ducând avansul și la 12 goluri, 35-23, și s-a impus în cele din urmă fără emoții.

„Medgidia a controlat meciul mai tot timpul. Sperăm să avem un parcurs bun și să ne batem la calificare în turneul de promovare în Liga Națională”, a spus la final antrenorul Ionuț Deli-Iorga,

Pentru CS Medgidia au marcat: Cornilă 6, Kasai 5, Hodorogea 5, Vlăsceanu 5, Moroșanu 4, Munteanu 3, V. Popa 2, Cimpu 2, Urda 2, Bida 1, Ciortan 1, Becheru 1.

Celelalte meciuri ale etape în Seria B: CSO Teutonii Ghimbav – Politehnica Iași 32-33, CSU Pitești – CSM Alexandria 25-42. HC Pietricica Neamț a stat. Clasament: 1. CSM Alexandria 25p, 2. CSM Medgidia 20p, 3. CSO Teutonii Ghimbav 18p, 4. CSU Galați 15p, 5. Politehnica Iași 11p, 6. CSU Pitești 5p, 7. HC Pietricica Neamț 0p. În etapa următoare, CS Medgidia va juca, miercuri, pe teren propriu, cu CSU Pitești.

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.