marți, septembrie 27, 2022
spot_img
AcasăSporturiCei mai buni halterofili juniori din țară vin la Ovidiu

Cei mai buni halterofili juniori din țară vin la Ovidiu

Primăria Ovidiu organizează, în perioada 27-29 septembrie, Campionatul Național de juniori I la haltere, competiție la care CSO Ovidiu are obiectiv 6 medalii

Timp de trei zile, în perioada 27-29 ianuarie, orașul Ovidiu se transformă în capitala halterelor românești. Cei mai buni juniori I din țară vor lua startul la etapa finală a Campionatului Național sub 20 de ani, luptând pentru medalii la această categorie de vârstă. La startul competiției, care va fi găzduită de Sala de Sport din localitate, sunt așteptați 110 sportivi de la 25 de cluburi din toată țara.

Pentru Ovidiu este o adevărată sărbătoare sportivă, ținând că găzduiește în premieră un campionat național de haltere. Întrecerea este organizată de Primăria Ovidiu, prin Clubul Sportiv Ovidiu, iar spectatorii vor avea ocazie să-i urmărească pe viu pe sportivii care și-au propus să reprezinte România la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 2028.

Printre marii favoriți la titlurile naționale se numără și trei sportivi de la CSO Ovidiu, care au impresionat deja în etapele de calificare. Campion european de juniori, Ionuț Tucă (foto), în vârstă de 18 ani, are prima șansă la câștigarea medaliei de aur la categoria 102 kilograme. Tot cu șanse importante la primul loc sunt cotate surorile Țurcanu, Ioana, în vârstă de 16 ani, la categoria 76 kilograme, și Gabriela, în vârstă de 18 ani, la categoria +87 de kilograme.

“Este primul campionat național de haltere de la Ovidiu, competiție oficială din calendarul Federației Române de Haltere, și vreau să mulțumesc Primăriei Ovidiu pentru efortul făcut. Obiectivul nostru este să obținem cel puțin 6 medalii, dintre care mi-aș dori ca jumătate să fie de aur”, a spus Eduard Simineanu, antrenorul secție de haltere de la CSO Ovidiu.

„Ne bucurăm că Ovidiu găzduiește un campionat național de haltere, organizat de Primăria Ovidiu prin clubul nostru. Secția de haltere de la CSO Ovidiu are performanțe foarte bune și ne dorim să adauge la palmares medalii cât mai strălucitoare la această competiție, mai ales că sportivii noștri vor concura acasă, în propria sală”, a declarat Dan Radu, conducătorul CSO Ovidiu.

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

RECENTE

Scoruri strânse în Liga a V-a

0
Duminică a avut loc etapa a 4-a din Liga a V-a, înregistrându-se următoarele rezultate: Serie Sud: Aurora 23 August - AS Bărăganu 3-1, Unirea Topraisar...

Cernavodă joacă astăzi meciul deceniului în Cupa României

0
Echipa pregătită de Petre Grigoraș se duelează cu CS Minaur Baia Mare pentru un loc în grupele competiției Povestea incredibilă scrisă de Șoimii Axiopolis Cernavodă...

CS Medgidia continuă seria victoriilor

0
După 7 etape disputate din actualul sezon, CS Medgidia se află pe podiumul clasamentului Ligii a IV-a, confirmând evoluția din campionatul trecut, când a...

Succes clar pentru CSO Ovidiu

0
Echipa antrenată de Mircea Bangheorghe s-a impus pe terenul celor de la Farul Tuzla După sincopa de săptămâna trecută, CSO Ovidiu a revenit pe drumul...

HORNBACH Constanța, gata de deschiderea pentru public!

0
Constănțenii au la dispoziție, începând de miercuri, peste 100.000 de produse, la cel mai mare magazin de materiale de construcții și grădinărit din oraș Cel...

Rezultate excelente pentru cicliștii de la CS Medgidia

0
Copiii de la secția de ciclism de la CS Medgidia au obținut rezultate excelente la a doua ediție a Cupei Toamnei, competiție desfășurată la...