marți, octombrie 3, 2023
spot_img
AcasăSporturiCei mai buni halterofili juniori din țară vin la Ovidiu

Cei mai buni halterofili juniori din țară vin la Ovidiu

Primăria Ovidiu organizează, în perioada 27-29 septembrie, Campionatul Național de juniori I la haltere, competiție la care CSO Ovidiu are obiectiv 6 medalii

Timp de trei zile, în perioada 27-29 ianuarie, orașul Ovidiu se transformă în capitala halterelor românești. Cei mai buni juniori I din țară vor lua startul la etapa finală a Campionatului Național sub 20 de ani, luptând pentru medalii la această categorie de vârstă. La startul competiției, care va fi găzduită de Sala de Sport din localitate, sunt așteptați 110 sportivi de la 25 de cluburi din toată țara.

Pentru Ovidiu este o adevărată sărbătoare sportivă, ținând că găzduiește în premieră un campionat național de haltere. Întrecerea este organizată de Primăria Ovidiu, prin Clubul Sportiv Ovidiu, iar spectatorii vor avea ocazie să-i urmărească pe viu pe sportivii care și-au propus să reprezinte România la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 2028.

Printre marii favoriți la titlurile naționale se numără și trei sportivi de la CSO Ovidiu, care au impresionat deja în etapele de calificare. Campion european de juniori, Ionuț Tucă (foto), în vârstă de 18 ani, are prima șansă la câștigarea medaliei de aur la categoria 102 kilograme. Tot cu șanse importante la primul loc sunt cotate surorile Țurcanu, Ioana, în vârstă de 16 ani, la categoria 76 kilograme, și Gabriela, în vârstă de 18 ani, la categoria +87 de kilograme.

“Este primul campionat național de haltere de la Ovidiu, competiție oficială din calendarul Federației Române de Haltere, și vreau să mulțumesc Primăriei Ovidiu pentru efortul făcut. Obiectivul nostru este să obținem cel puțin 6 medalii, dintre care mi-aș dori ca jumătate să fie de aur”, a spus Eduard Simineanu, antrenorul secție de haltere de la CSO Ovidiu.

„Ne bucurăm că Ovidiu găzduiește un campionat național de haltere, organizat de Primăria Ovidiu prin clubul nostru. Secția de haltere de la CSO Ovidiu are performanțe foarte bune și ne dorim să adauge la palmares medalii cât mai strălucitoare la această competiție, mai ales că sportivii noștri vor concura acasă, în propria sală”, a declarat Dan Radu, conducătorul CSO Ovidiu.

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

RECENTE

Farul se întoarce în forță în lupta pentru play-off

0
Campioana României a urcat în clasamentul Superligii, după două victorii consecutive  După un început greoi de campionat, Farul pare să-și fi reglat mecanismele, date peste...

Surorile Țurcanu, de la CSO Ovidiu, au strălucit la Campionatele Naționale de haltere sub...

0
Sportivele antrenate de Eduard Simineanu au cucerit 6 medalii la competiția desfășurată în Sala de Sport din Ovidiu  Săptămâna această, timp de trei zile, Sala...

Axiopolis Cernavodă vrea să „recolteze” astăzi încă 3 puncte

0
Elevii lui Petre Grigoraș întâlnesc, pe teren propriu, pe Recolta Gheorghe Doja  După înfrângerea suferită la Călărași, Axiopolis Cernavodă revine astăzi pe teren propriu. Echipa...

Derby la Medgidia în etapa a 10-a a Ligii a IV-a

0
Elevii lui Gelu Hampu țintesc a șaptea victorie consecutivă  Etapa a 10-a a Ligii a IV-a, care are loc astăzi, programează noi meciuri tari în...

Titlu național pentru luptătoarea de la CS Medgidia, Gabriela Nedelcu

0
Sportiva de la CS Medgidia, Gabriela Nedelcu, este noua campioană României la categoria de vârstă sub 15 ani, reușind să urce pe cea mai...

Handbaliștii de la CSM Constanța joacă derby-ul etapei la Baia Mare

0
Băieții lui George Buricea întâlnesc sâmbătă tradițională rivală HC Minaur, în cele mai tare meci al rundei a 6-a a Ligii Naționale  După ce a...