joi, septembrie 28, 2023
spot_img
AcasăSporturiTransferul anului la CSM Constanța

Transferul anului la CSM Constanța

Legenda sportului din orașul de la malul mării, Ilie Floroiu, a fost prezentat oficial în funcția de președinte de onoare al clubului constănțean

Este oficial! Fostul mare atlet Ilie Floroiu își începe munca la CSM Constanța din postura de președinte de onoare al clubului constănțean. La aproape 70 de ani, pe care îi va împlini săptămâna viitoare, cel care a condus CS Farul timp de trei decenii se alătură echipei din fruntea grupării de pe litoral. Obiectivul său, alături de noii colegi, este să ducă din nou sportul constănțean în top și să ajute Constanța să găzduiască competiții interne și internaționale.

Vizibil emoționat, Ilie Floroiu și-a dezvăluit planurile de viitor în cadrul unei conferințe susținute alături de viceprimarul orașului Constanța, Ionuț Rusu, și directorul CSM Constanța, Andrei Talpeș. „Este o zi importantă. Sunt onorat și vreau să-i mulțumesc pentru că m-a propus în această funcție. M-am alăturat acestui proiect început de Primăria Municipiului Constanța pentru a pune și eu umărul la dezvoltarea CSM Constanța. Am convingerea că va deveni un club mare, valoros, invidiat, respectat, iar prin rezultatele pe care le vor obține sportivii la competițiile naționale, dar mai ales internaționale, va fi un reper în sportul românesc. Îmi doresc ca orașul nostru să devină capitala sportului românesc, nu doar prin rezultate, dar și prin organizarea multor competiții la cel mai înalt”, a spus Ilie Floroiu.

Primit cu brațele deschise

Venirea sa a fost salutată călduros de către cei care au au condus și organizat clubul constănțean încă de la înființare. “Am considerat că avem nevoie în echipa noastră de sportivi și antrenori valoroși, dar și de oameni de sport cu experiență, care au performat la cel mai înalt nivel atât ca sportivi, cât și ca manageri. Ilie Floroiu a fost un atlet de talie mondială și unul dintre cei mai apreciați conducători de club din sportul românesc. Motto-ul nostru este: Suntem o singură echipă – Constanța!”, a declarat Viceprimarul Municipiului Constanța, Domnul Ionuț Rusu.

“Ne dorim ca Municipiul Constanța să devină un centru al sportului, în primul rând pentru comunitatea locală, vrem să încurajăm oamenii să facă mișcare, să participe la evenimente sportive și vom căuta, de asemenea, să creăm cel mai bun climat pentru performanță, în așa fel încât echipele și sportivii care reprezintă orașul nostru să obțină cele mai bune rezultate în competițiile naționale și internaționale. Glumind puțin, aș spune că am făcut transferul anului: l-am adus pe omul care deține de aproape 45 de ani recordurile României în probele de 5000 și 10.000 de metri. Știm cât de riguros este domnul Floroiu iar venirea sa lângă echipa noastră va fi un plus de experiență”, a adăugat virectorul CSM Constanța, Andrei Talpeș.

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

RECENTE

Duel strâns în fruntea clasamentului Ligii a IV-a

0
Sparta Techirghiol și CS Medgidia sunt separate de un singur punct, după ce au câștigat în etapa de marți Podiumul clasamentului Ligii a IV-a rămâne...

Alb-albaștrii au pierdut la debutul în Cupa României și l-au supărat pe Hagi

0
Farul a cedat fără drept de apel pe terenul codașei FC Voluntari în primul meci din grupele competiției Campioana României, Farul Constanța, și-a compromis în...

CSM Constanța a dotat Sala Sporturilor cu suprafață de joc de nivelul Jocurilor Olimpice

0
Sportivii constănțeni vor evolua pe același sistem de parchet de sport folosit și în NBA Constanța are cel mai bun sistem de parchet pentru sport...

Farul debutează astăzi în noua ediție a Cupei României

0
Campioana întâlnește în primul meci din grupe, în deplasare, pe CS Voluntari Aflată departe de primele locuri în Superligă după primele 10 etape, Farul Constanța...

Baschetbalistele de la CSM Constanța au câștigat pe terenul rivalei din Arad

0
Echipa pregătită de Alex Olteanu s-a impus în prima manșă din turul inaugural al Cupei României  Vicecampioană națională în premieră în ediția precedentă a Ligii...

Etapă intermediară cu derby la Hârșova în Liga a IV-a

0
Două dueluri între formații neînvinse în acest sezon sunt programate în runda a 9-a a campionatului Programată în această după-amiază, de la ora 17.00, etapa...