marți, octombrie 3, 2023
spot_img
AcasăSporturiPerformerii anului de la CSO Ovidiu, premiați de Primarul George Scupra

Performerii anului de la CSO Ovidiu, premiați de Primarul George Scupra

Sportivii din Ovidiu au fost recompensați pentru rezultatele excelente obținute în 2022

Cei mai buni sportivi de la CSO Ovidiu au avut parte astăzi de un moment special. Performerii acestui an sportiv au fost premiați de Primarul Orașului Ovidiu, George Scupra, în cadrul unei ceremonii desfășurate în Sala de Sport din Ovidiu. Peste 60 de sportivi au fost recompensați pentru rezultatele deosebite înregistrate în 2022. Premiantele au fost secțiile de haltere, karate și fotbal, care au urcat pe podiumul competițiilor pe plan național sau județean.

Halterofilii pregătiți de Eduard Simineanu au cucerit peste 20 de medalii la Campionatul Național de juniori I, desfășurat chiar în Sala de Sport din Ovidiu, la Cupa României și la Campionatul Național de tineret. Ionuț Tucă și Gabriela Țurcanu au devenit campioni naționali, iar Ioana Țurcanu a urcat pe podium în ambele competiții. În plus, Ionuț Tucă a reprezentat cu cinste România la Campionatul European de juniori. Rezultate excelente au fost obținute și în concursurile rezervate copiilor și juniorilor mici, medaliile cucerite confirmând faptul că viitorul sună bine la secția de haltere.

La fel de promițător este și parcursul sportivilor de la secția de karate, care s-au întors cu o salbă de medalii de la concursurile desfășurate în acest an, Ashihara Karate Romanian Open și Cupa International Open Ashihara Karate. Elevii antrenorului Ștefan Ghițulesc și-au demonstrat valoarea și la Campionatul Național, desfășurat la începutul lunii decembrie, cucerind cinci medalii. Mai mult, Andreea Guriță are șanse mari să facă parte din lotul României care va participa anul viitor la Campionatul Mondial din Japonia.

O performanță deosebită a obținut și echipa de fotbal de juniori sub 15 ani, care a încheiat campionatul județean pe locul 3. Elevii antrenorului Constantin Zelca au avut evoluții foarte bune și continuă seria rezultatelor favorabile și în acest sezon, încheind prima parte a campionatului județean la o categorie de vârstă superioară, sub 17 ani, tot pe locul 3.

“Obiectivul nostru principal este sportul de masă și mă bucură faptul că tot mai mulți copii aleg să facă mișcare. Noi le oferim condiții bune și echipamente pentru sport, dar și oportunitatea de a face performanță. A fost un an bun, cu performanțe la nivel național. Și nu doar pentru haltere, karate și fotbal, dar și pentru alte sporturi. De exemplu, la handbal și rugby ne batem de la egal la egal pentru locurile fruntașe cu reprezentantele unor orașe mari. Suntem mândri de rezultatele obținute de sportivi noștri și ne dorim ca anul viitor să avem și mai multe motive pentru premiere”, a spus Primarul Orașului Ovidiu, George Scupra.

“Palmaresul clubului nostru în întrecerile pe plan național desfășurate în acest an este foarte bun și vreau să-i felicit pe sportivi și antrenori. Am cucerit medalii la haltere, karate și fotbal, iar echipele noastre sunt printre primele în competițiile de handbal și rugby. Ne bucurăm și că am găzduit, în premieră pentru orașul Ovidiu, un campionat național de anvergură, cel de haltere la nivel de juniori. Pentru anul viitor, ne propunem să continuăm trendul acendent din ultima perioadă, să câștigăm cât mai multe medalii pe plan național și să calificăm cât mai mulți sportivi la întrecerile internaționale”, a adăugat Radu Dan, conducătorul clubului din Ovidiu.

 

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

RECENTE

Farul se întoarce în forță în lupta pentru play-off

0
Campioana României a urcat în clasamentul Superligii, după două victorii consecutive  După un început greoi de campionat, Farul pare să-și fi reglat mecanismele, date peste...

Surorile Țurcanu, de la CSO Ovidiu, au strălucit la Campionatele Naționale de haltere sub...

0
Sportivele antrenate de Eduard Simineanu au cucerit 6 medalii la competiția desfășurată în Sala de Sport din Ovidiu  Săptămâna această, timp de trei zile, Sala...

Axiopolis Cernavodă vrea să „recolteze” astăzi încă 3 puncte

0
Elevii lui Petre Grigoraș întâlnesc, pe teren propriu, pe Recolta Gheorghe Doja  După înfrângerea suferită la Călărași, Axiopolis Cernavodă revine astăzi pe teren propriu. Echipa...

Derby la Medgidia în etapa a 10-a a Ligii a IV-a

0
Elevii lui Gelu Hampu țintesc a șaptea victorie consecutivă  Etapa a 10-a a Ligii a IV-a, care are loc astăzi, programează noi meciuri tari în...

Titlu național pentru luptătoarea de la CS Medgidia, Gabriela Nedelcu

0
Sportiva de la CS Medgidia, Gabriela Nedelcu, este noua campioană României la categoria de vârstă sub 15 ani, reușind să urce pe cea mai...

Handbaliștii de la CSM Constanța joacă derby-ul etapei la Baia Mare

0
Băieții lui George Buricea întâlnesc sâmbătă tradițională rivală HC Minaur, în cele mai tare meci al rundei a 6-a a Ligii Naționale  După ce a...